19.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.439.2024.1.AR

Czy niezależnie od zawarcia przez udziałowców Spółki umowy powiernictwa i nabycia w jej wykonaniu na rzecz Powierzających udziałów w Spółce, dla Spółki jest spełniony warunek określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT i w związku z powyższym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Spółka spełnia warunek określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT i w konsekwencji będzie uprawniona do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem e-puap wpłynął Państwa wniosek z 12 sierpnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Spółka spełnia warunek określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT i w konsekwencji będzie uprawniona do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, „X” lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest działalność sklasyfikowana jako PKD 73.20.Z Badanie rynku i opinii publicznej.

Wspólnikami Spółki, ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, są trzy osoby fizyczne: Pan A, posiadający (…) udziałów o łącznej wartości (…) zł, Pan B posiadający (…) udziałów o łącznej wartości (…) oraz Pan C posiadający (…) udziałów o łącznej wartości (…) zł.

Każdy z ww. wspólników Spółki (dalej: „Powiernik”, „Wspólnik”) zawarł umowę powierniczą z inną osobą fizyczną (dalej: „Powierzającym”). Na podstawie przedmiotowej umowy powierniczej Powiernik zobowiązał się do obejmowania w imieniu własnym, ale na rzecz Powierzającego, udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, na pisemny wniosek Powierzającego. Powiernik jest także zobowiązany do wykonywania wszelkich praw wynikających z udziałów, działając przy tym w imieniu własnym, ale na rzecz Powierzającego, zgodnie z postanowieniami umowy powierniczej. Na podstawie powyższych umów, objęcie udziałów przez Powiernika w imieniu własnym, lecz na rzecz Powierzającego, dotyczyło również zakupu udziałów w kapitale zakładowym X. W przypadku każdego ze Wspólników Powierzający przekazał Powiernikom środki pieniężne na ww. transakcję nabycia. Wspólnicy A oraz C wszystkie udziały posiadają w imieniu Powierzającego na podstawie umowy powierniczej. Natomiast Wspólnik B jest prawnym i ekonomicznym właścicielem części udziałów, a część udziałów posiada jako Powiernik w imieniu Powierzającego, na podstawie umowy powierniczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne