04.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.958.2023.2.MN

Możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku w stosunku do kwoty umorzonej i kwoty zwróconej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe – w zakresie zastosowania zaniechania poboru podatku dochodowego w stosunku do kwoty umorzenia;
  • nieprawidłowe - w zakresie zastosowania zaniechania poboru podatku dochodowego w stosunku do kwoty zwrotu.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzonego zadłużenia kredytowego i kwoty zwróconej przez bank. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 23 listopada 2023 r. (wpływ 27 listopada 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) 2008 r. kupiła Pani wraz z mężem mieszkania (60m2), na zakup którego zaciągnęli Państwo kredyt hipoteczny w wysokości (…) zł.

Była Pani na urlopie macierzyńskim i w związku z tym Pani dochody nie były brane pod uwagę przez bank do zdolności kredytowej. Jedyny kredyt, jak był możliwy do uzyskania, był indeksowany do CHF. Mając dwójkę małych dzieci i ufając pracownikowi banku, że frank to stabilna waluta i rata na przełomie wielu lat nie będzie drastycznie rosła, zdecydowali się Państwo na ten toksyczny produkt zwany przez bank kredytem hipotecznym. Frank zaczął rosnąc z 2,17 zł (w dniu podpisania kredytu) do ponad 5 zł w kolejnych latach. Byli Państwo w potrzasku i nadal są. W ciągu 15 lat spłacili już Państwo (…) zł i nadal mają Państwo do spłaty na dzień dzisiejszy około (…) zł, a może być więcej, jeśli kurs franka będzie nadal rósł.

Złożyli Państwo w 2020 r. pozew do Sądu o unieważnienie umowy, ale bank utrudnia i nawet w ciągu tych 3 lat nie został przesłuchany świadek – pracownik banku, bo nie odbiera korespondencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne