Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.559.2023.2.MR
Skutki podatkowe wypłaty komplementariuszom udziału w zyskach spółki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 września 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka komandytowa ma 6 wspólników: 2 komplementariuszy (osoby fizyczne) i 4 komandytariuszy (osoby fizyczne). Zgodnie z umową spółki komplementariusze są uprawnieni do udziału w zysku spółki odpowiednio w wysokości: 49% i 47%. Każdy z komandytariuszy uprawniony jest do udziału w zysku w wysokości 1%.
Spółka za rok 2022 wypracowała zysk netto w kwocie 3.130.024,33 zł. Uchwałą wspólników zadecydowano o pozostawieniu części zysku na kapitał zapasowy (46% zysku), pozostała część zysku została przeznaczona do podziału w następujący sposób: komplementariusze - każdy po 25% zysku, komandytariusze - każdy po 1% zysku.
Termin na wypłatę dywidendy jeszcze nie minął, w związku z tym jeszcze nie dokonano wypłaty, a w konsekwencji nie powstał obowiązek podatkowy (zdarzenie przyszłe). Spółka korzystała z ulgi B+R, w związku z czym zapłaciła mniejszy podatek. Podatek jaki zapłaciła spółka wyniósł: 221.553 zł. Wspólnicy nie wykluczają w przyszłości, że pozostały na kapitale zapasowym zysk będzie podlegał dalszemu podziałowi.
Pytania
1.Czy Spółka jako płatnik jest obowiązana pobierać podatek dochodowy od przychodów, które mają zostać wypłacane komplementariuszom z tytułu udziału w zysku Spółki (tj. podatku od zysku przeznaczonego dla Komplementariuszy 1 i 2 podlegającego podziałowi (tj. 54% ogólnego zysku) zgodnie z podjętą uchwałą wspólników przewidującą podział pomiędzy komplementariuszy po 25% zysku podlegającego podziałowi (tj. 54% zysku) i pomiędzy komandytariuszy po 1% zysku podlegającego podziałowi), w wysokości:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty