Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.454.2023.2.IZ
Uznanie przekazania działalności gospodarczej – składników materialnych i niematerialnych na rzecz męża za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 sierpnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 10 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania przekazania działalności gospodarczej – składników materialnych i niematerialnych na rzecz męża za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 października 2023 r. (wpływ 10 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 29 lutego 2012 r. Wnioskodawczyni jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W podatku dochodowym rozlicza się na KPiR. Działalność gospodarcza jest sklasyfikowana pod symbolem PKD: 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne. Wnioskodawczyni posiada w firmie, w środkach trwałych wyposażenie baru, przyczepę i wiatę gastronomiczną oraz samochód osobowy, które są niezbędne do świadczenia usług prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności. W swojej działalności Wnioskodawczyni zatrudnia tylko w sezonie letnim kilkanaście osób na umowę zlecenie i jednego pracownika na umowę o pracę. Obecnie po sezonie letnim Wnioskodawczyni planuje przekazanie całego majątku firmie męża, z którym łączy ją wspólność majątkowa od 2014 r., a następnie zamknięcie działalności.
Przekazanie odbędzie się nieodpłatnie. Nie będzie to darowizna a jedynie techniczne przekazanie do firmy męża, gdyż składniki te nadal będą wchodzić do majątku wspólnego małżonków. Mąż Wnioskodawczyni prowadzi obecnie działalność gospodarczą, która jest sklasyfikowana pod symbolem PKD - 71.12.Z - Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Przed przekazaniem przedsiębiorstwa mąż Wnioskodawczyni rozszerzy prowadzoną działalność gospodarczą i będzie kontynuować prowadzenie firmy w tym samym zakresie, w jakim działalność była prowadzona przez Wnioskodawczynię, czyli sklasyfikowaną pod symbolem PKD: 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne oraz dotychczas prowadzoną tj. PKD - 71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Mąż jest również czynnym podatnikiem VAT od 18 lipca 2019 i będzie rozliczać prowadzoną działalność na KPiR. Przedmiotem transakcji będą wszystkie składniki majątku przedsiębiorstwa czyli wszystkie środki trwałe, materiały do wykonywanych usług i towary handlowe. Wszelkie tajemnice przedsiębiorstwa (know-how) w sposób naturalny przejdą do firmy męża, gdyż stanowią wspólną wiedzę małżonków. Firma nie posiada żadnych nieruchomości, praw wynikających z umów najmu, wierzytelności, zobowiązań, koncesji, licencji, patentów, i innych praw własności przemysłowej lub praw z papierów wartościowych. Wnioskodawczyni posiada umowę dzierżawy nieruchomości i zezwolenie na sprzedaż alkoholu, które zostaną scedowane na męża. Z tytułu nabycia środków trwałych, materiałów i towarów handlowych, które mają być przedmiotem przekazania, przysługiwało Wnioskodawczyni w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jedynie od samochodu osobowego 50% podatku naliczonego. Majątek, który Wnioskodawczyni zamierza przekazać mężowi był wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty