Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.449.2023.2.AND
Wydatki na wykonanie przyłącza poniesione przez Wnioskodawcę powinny zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, pomimo zamiaru późniejszego nieodpłatnego przekazania go przedsiębiorstwu wodociągowemu w ramach umowy przekazania wraz z protokołem przekazania, powinny one zostać uznane za koszty inne niż bezpośrednie i w związku z tym powinny zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 sierpnia 2023 roku wpłynął Państwa wniosek z 11 sierpnia 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia czy:
- wydatki na wykonanie przyłącza poniesione przez Wnioskodawcę powinny zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodu zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pomimo zamiaru późniejszego nieodpłatnego przekazania go przedsiębiorstwu wodociągowemu w ramach umowy przekazania wraz z protokołem przekazania,
- w przypadku uznania, że wydatki na wykonanie przyłącza poniesione przez Wnioskodawcę są kosztami uzyskania przychodu, powinny one zostać uznane za koszty inne niż bezpośrednie i w związku z tym powinny zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca – spółka A. Sp. z o.o. z siedzibą w (…) – prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca jest w posiadaniu kolejowo-drogowego terminala przeładunkowego, zlokalizowanego w Gminie X w województwie (…), na którym prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na przeładunku i magazynowaniu materiałów masowych i innych towarów. Teren, na którym znajduje się terminal przeładunkowy, nie jest własnością spółki i jest dzierżawiony na podstawie długookresowej umowy dzierżawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty