Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.506.2023.2.JS
Uznanie zbywanych składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenie tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT oraz brak prawa do odliczenia podatku VAT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 7 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania zbywanych składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenia tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT oraz braku prawa do odliczenia podatku VAT. Uzupełnili go Państwo pismem z 21 lipca 2023 r. (wpływ 25 lipca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 września 2023 r. (wpływ 21 września 2023 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: Spółdzielnia …
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Spółka …
Treść wniosku wspólnego jest następująca.
Opis stanu faktycznego (z uwzględnieniem uzupełnień wniosku)
W dniu 1 lipca 2023 r. Zainteresowany w sprawie, będący stroną postępowania (dalej Spółdzielnia), znajdując się w początkowej fazie likwidacji zbył na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w sprawie (dalej Spółka) swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ze zn. 1 kodeku cywilnego. Przedsiębiorstwo Spółdzielni zajmowało się co do zasady produkcją środków ochrony indywidualnej i BHP oraz prowadzeniem hurtowni.
Strony dochowały wymogów przewidzianych przepisami prawa cywilnego, spółdzielczego oraz kodeksu spółek handlowych co do zawartej przez nie umowy.
Do daty zbycia, Spółdzielnia, która otworzyła swoją likwidację w dniu 2 czerwca 2023 r. nie zbyła żadnych innych istotnych z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa w dotychczasowym stanie, składników majątkowych. Spółdzielnia prowadziła jedynie bieżącą działalność handlową i produkcyjną. Było to (utrzymanie produkcji i kontaktów handlowych) zgodne z ustaleniami poczynionymi z zainteresowaną nabyciem przedsiębiorstwa Spółką. Wskazać należy, że nabycie przedsiębiorstwa Spółdzielni, zgodnie z judykaturą możliwe jest tylko po otwarciu likwidacji Spółdzielni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty