Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.398.2023.1.PK
Wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu Pożyczek, które pozostałyby w Spółce na dzień wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców, zarówno w Opcji nr 1, jak i 2, nie będzie stanowić dla Spółki przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy kwota zobowiązań Spółki, które pozostaną niespłacone w związku z przeprowadzonym postępowaniem likwidacyjnym, będzie stanowiła przychód podatkowy Spółki podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka (...) sp. z o.o. („Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz polskim rezydentem podatkowym podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Spółka posiada niespłacone pożyczki, a do spłaty pozostaje zarówno kwota kapitału, jak i naliczonych odsetek od tych pożyczek („Pożyczki”). Spółka rozważa złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe („Prawo upadłościowe”). W związku z faktem, że Spółka nie posiada i prawdopodobnie nie będzie posiadała środków na prowadzenie postępowania upadłościowego, sąd upadłościowy może doprowadzić do wykreślenia Spółki z Krajowego Rejestru Sądowego w trybie art. 13 ust. 2a Prawa Upadłościowego tj. bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego („Opcja 1”).
Zgodnie z tym przepisem, oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd ustala, czy materiał zgromadzony w sprawie daje podstawę do rozwiązania podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Zastosowanie powyższej procedury i wykreślenie Spółki z KRS nie skutkuje uprzednim umorzeniem zobowiązań (Pożyczek) Spółki ani jakimkolwiek innym ich wygaśnięciem. Tym samym, w chwili wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców KRS, jej zobowiązania pożyczkowe wobec wierzycieli mogą nadal w znacznej części istnieć, przy czym nie będą to należności przedawnione. Na razie wierzyciele Spółki nie egzekwują przysługującej im względem Spółki wierzytelności, a jednocześnie nie zamierzają podpisywać umowy o zwolnieniu Spółki z długu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty