Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.246.2023.4.JS
Umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastosowaniem stawki 2% - od wartości rynkowej rzeczowych składników i 1 % od wartości pozostałych praw.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
26 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych. Uzupełnili go Państwo w pismach z 26 lipca 2023 r. (wpływ: 26 lipca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 19 września 2023 r. (wpływ: 19 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będąca stroną postępowania (dalej: Sprzedający):
Ł. K.
NIP: (…)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Spółka, Kupujący, Nabywca):
R. Sp. z o.o.
NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowany będący stroną postępowania – Ł. K. (dalej: Sprzedający, zbywca) od 1 października 2015 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: „X. Y.”, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod numerem NIP: (…) oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Zainteresowana niebędąca stroną postępowania – R. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) od 9 grudnia 2021 r. prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem KRS: (…). Sprzedający na dzień złożenia wniosku posiada 80% wszystkich udziałów w Spółce.
Prowadzona przez Sprzedającego działalność gospodarcza jest wyodrębniona organizacyjnie od działalności prowadzonej przez Spółkę oraz posiada odrębny, własny budżet. Zarówno Spółka, jak i Sprzedający prowadzą działalność we własnym zakresie, na własne ryzyko i koszt. Księgi rachunkowe prowadzone przez Sprzedającego, a także księgi rachunkowe prowadzone przez Spółkę pozwalają na wyodrębnienie przychodów wynikających z realizowanych działalności. W skład jednoosobowej działalności gospodarczej wchodzą środki trwałe oraz prawa i obowiązki wynikające z realizowania przez Sprzedającego działalności gospodarczej w zakresie związanym ze sprzedażą odzieży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty