Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.271.2023.1.KK
Czy wypłata z tytułu zobowiązania Spółki Jawnej (niewypłacony udział w zysku należny wspólnikom), dokonana przez Spółkę z o.o. na rzecz wspólników, po objęciu Spółki z o.o. opodatkowaniem w ramach CITu estońskiego, będzie skutkować objęciem tych wypłat opodatkowaniem CIT estońskim?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wypłata z tytułu zobowiązania Spółki Jawnej (niewypłacony udział w zysku należny wspólnikom), dokonana przez Spółkę z o.o. na rzecz wspólników, po objęciu Spółki z o.o. opodatkowaniem w ramach CITu estońskiego, będzie skutkować objęciem tych wypłat opodatkowaniem CIT estońskim.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również: Spółka z o.o.), która powstała z przekształcenia spółki jawnej w trybie art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Wspólnicy spółki jawnej (dalej również: Spółka Jawna) stali się z chwilą przekształcenia udziałowcami Spółki z o.o. Udziałowcy ci są osobami fizycznymi, posiadającymi nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Również przed przekształceniem, wspólnikami Spółki Jawnej były wyłącznie osoby fizyczne. W sprawozdaniu finansowym stanowiącym załącznik do planu przekształcenia Spółki Jawnej w Spółkę z o.o., część kwoty niewypłaconych dotychczas udziałów w zysku widniała po stronie zobowiązań jako zobowiązanie w stosunku do wspólników Spółki Jawnej. Pozostała część zasiliła natomiast kapitały Spółki z o.o. Wypłaty na rzecz wspólników Spółki Jawnej z tytułu niewypłaconych przez tę spółkę zysków dokonywane będą przez Spółkę z o.o. z posiadanych przez nią środków w zależności od jej sytuacji finansowej (tj. wtedy, gdy wypłata nie zaburzy płynności finansowej). Kwota przeznaczona do wypłaty nie zasila ani nie będzie zasilać żadnego z kapitałów Spółki z o.o. Spłaty będą sukcesywnie zmniejszać zobowiązanie względem wspólników Spółki Jawnej, nie będą one wpływać na żaden kapitał Spółki z o.o. (podstawowy, zapasowy, rezerwowy). Uchwała o podziale zysków Spółki Jawnej została podjęta przed przekształceniem Spółki Jawnej w Spółkę z o.o. W wyniku uchwały kwoty niewypłaconych dotychczas zysków zostały zaksięgowane po stronie zobowiązań. Spółka z o.o. wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej: „ryczałt”, „CIT estoński”), zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT). Spółka z o.o. przeszła na tę formę opodatkowania z chwilą przekształcenia, tj. z dniem 3 lipca 2023 r. Spółka z o.o. spełnia warunki do objęcia jej ryczałtem, a także nie dotyczą jej przesłanki wykluczające możliwość opodatkowania według tych zasad.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty