18.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.320.2023.1.GK

Zastosowanie stawki podatku VAT 0% dla otrzymywanych zaliczek związanych z eksportem towarów, w odniesieniu do których dostawy realizowane były/będą w terminie przekraczającym okres, o którym mowa w art. 41 ust. 9a ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 17 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania stawki podatku VAT 0% dla otrzymywanych zaliczek związanych z eksportem towarów, w odniesieniu do których dostawy realizowane były/będą w terminie przekraczającym okres, o którym mowa w art. 41 ust. 9a ustawy o VAT. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka (dalej: Wnioskodawca) w dniu (…) 2022 r. (dalej: „Umowa”) zawarła umowę z Przedsiębiorstwem Państwowym z siedzibą w (…) (dalej: „Przedsiębiorstwo Państwowe”) na dostawę 16 tys. (…) (dalej: „Produkty”). Producentem Produktów jest podmiot trzeci, niezależny od Państwa i Przedsiębiorstwa Państwowego. Z punktu widzenia zamawiającego jednolity typ Produktów jest korzystny ze względów logistycznych i strategicznych, gdyż umożliwia ich wykorzystanie w różnych rejonach - w zależności od potrzeb, bez konieczności zakupu lub modyfikacji oraz transportu (…) niezbędnych do ich (…), znajdujących się w innych rejonach. Jednocześnie z punktu widzenia producenta uruchamianie produkcji dla mniejszej ilość Produktów byłoby nieopłacalne. Rozmiary zamówienia powodują jednak, że dostawa nie może być zrealizowana jednorazowo, gdyż wyprodukowanie Produktów wymaga zgromadzenia odpowiedniej ilości trudnodostępnych materiałów i surowców. Jest to podyktowane również określonymi mocami przerobowymi posiadanymi przez producenta, który nie jest w stanie produkować szybciej. Jednocześnie zamawiającemu (Przedsiębiorstwu Państwowemu) zależy na jak najszybszej możliwości korzystania z produktów w ramach toczących się działań wojennych. W związku z powyższym strony (Państwo i Przedsiębiorstwo Państwowe) postanowiły, że dostawa Produktów następować będzie we wskazanych w odrębnym dokumencie transzach w okresie pomiędzy 24 marca 2023 r. i 31 grudnia 2023 r. Jednocześnie strony uzgodniły okoliczności, po wystąpieniu których realizacja dostaw nastąpi w terminach wydłużonych o działanie tych okoliczności. Okolicznościami tymi są w szczególności zagrożenia wojną, konfliktem zbrojnym lub poważnego zagrożenia takim konfliktem, w tym między innymi wrogie ataki, blokady, embarga wojskowe, działania wroga obcego, powszechna mobilizacja wojskowa, działania zbrojne oraz inne wymienione w umowie. Strony Umowy ustaliły, że płatność za Produkty nastąpi w ten sposób, że dostawy zostaną poprzedzone 50% zaliczką, a następnie po dostawie każdej transzy nastąpi dopłata pozostałych 50% należnych za tę transzę. W połowie maja 2023 r. zostaliście Państwo poinformowani przez producenta, że z powodu niezależnych okoliczności i braku niezbędnych surowców nie będzie on w stanie zrealizować dostaw w zakładanych terminach i terminy te zostaną wydłużone. Z tego powodu dostawa Produktów przez Państwa na rzecz Przedsiębiorstwa Państwowego również najprawdopodobniej nie będzie mogła być zrealizowana w zakładanych terminach. W razie wyznaczenia nowych terminów dostaw, warunki dostaw zostaną odpowiednio zmodyfikowane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne