Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.270.2023.2.EB
Ustalenie czy, po rozwiązaniu Spółki powstanie obowiązek sporządzenia spisu z natury, a także braku opodatkowania przekazania wspólnikowi II środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w związku z rozwiązaniem Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy, po rozwiązaniu Spółki powstanie obowiązek sporządzenia spisu z natury, a także braku opodatkowania przekazania wspólnikowi II środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w związku z rozwiązaniem Spółki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 lipca 2023 r. (wpływ 31 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej również: Spółka) jest spółką jawną oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).Obecnie wspólnikami Spółki są osoba fizyczna (dalej również: Wspólnik I) oraz inna spółka jawna (dalej również: Wspólnik II). Spółka powstała w roku 2020 z przekształcenia spółki komandytowej.
W roku 2018, wspólnik Spółki (właściwie: komandytariusz poprzednika prawnego Spółki), będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, wniósł do Spółki aportem środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o wartości netto (…) zł i VAT (…) zł. Wniesienie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych udokumentowane zostało fakturą VAT nr (…), na podstawie której Spółka odliczyła podatek VAT naliczony przy aporcie. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) zakwestionował prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego, m.in. wykazanego w fakturze dokumentującą aport. Wszczęte zostało następnie postępowanie podatkowe zakończone decyzją organu II instancji, tj. Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (...) z dnia (...) 2020 r. nr
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty