Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.248.2023.2.JO
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki, przeliczanie kwot otrzymanych od klientów w walutach obcych oraz zasadność wystawienia faktury korygującej „do zera” kwotę wynikającą z Faktury Zaliczkowej Przedwczesnej w sytuacji braku otrzymania zaliczki od klientów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 czerwca 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 2 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki, przeliczania kwot otrzymanych od klientów w walutach obcych oraz zasadności wystawienia faktury korygującej „do zera” kwotę wynikającą z Faktury Zaliczkowej Przedwczesnej w sytuacji braku otrzymania zaliczki od klientów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 sierpnia 2023 r. (wpływ 1 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) dokonuje sprzedaży maszyn poligraficznych do klientów zlokalizowanych w Polsce. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Spółka dokumentuje swoją sprzedaż fakturami. Zdarza się, iż klienci chcieliby dokonać zapłaty zaliczki przed transakcją w walucie innej niż Polska (np. euro). W konsekwencji, Spółka planuje w sytuacji dostawy krajowej (realizowanej z polskim podatnikiem VAT) wystawić fakturę zaliczkową dokumentującą zaliczkę, którą kontrahent dopiero wpłaci w przyszłości w określonym terminie (dalej: „Faktura Zaliczkowa Przedwczesna”). Spółka wystawiając taką Fakturę Zaliczkową Przedwczesną dokona przeliczenia kwoty VAT zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy VAT, tj. przepisu, który przewiduje, iż w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty