Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.322.2023.2.AG
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na rozbudowie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Gminie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na rozbudowie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Gminie (...). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lipca 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (…) (dalej: „Gmina” lub „Wnioskodawca”), planuje realizację projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014 - 2020.
Projekt obejmuje rozbudowę punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Gminie (…).
Zakres inwestycji obejmuje wykonanie:
- robót przygotowawczych i rozbiórkowych (przygotowanie nawierzchni z kostki betonowej, ogrodzenia, oświetlenia),
- wiaty do składowania odpadów,
- placu betonowo-polimerowego na pojemniki na odpady,
- kontenera na odpady niebezpieczne,
- wjazdu i placu manewrowego - o powierzchni 2987,34 m2,
- prac z zakresu zieleni izolacyjnej i terenów zielonych,
- tablic edukacyjnych i informacyjnych,
- ogrodzenie z bramą przesuwną,
- miejsc parkingowych w tym dla osób niepełnosprawnych,
- sieci i instalacje: wodociągowej, elektroenergetycznej.
Gmina realizuje projekt w ramach zadania własnego dotyczącego zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty m.in. w zakresie utrzymania czystości i porządku w gminie (art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym), a także zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm., dalej: „ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”), zgodnie z którym gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty