Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.322.2023.1.BS
Czy wydatkowana przez Spółkę w dniu 20 kwietnia 2023 r., kwota … euro wynikająca z zawartej w dniu (…) ugody z Panem (…) jako Syndykiem masy upadłościowej w postępowaniu upadłościowym dotyczącym majątku Pana (…) (postępowanie upadłościowe toczące się w sądzie gospodarczym w … pod sygnaturą …), stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 czerwca 2023 r, o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy wydatkowana przez Spółkę w dniu 20 kwietnia 2023 r., kwota … euro wynikająca z zawartej w dniu (…) ugody z Panem (…) jako Syndykiem masy upadłościowej w postępowaniu upadłościowym dotyczącym majątku Pana (…) (postępowanie upadłościowe toczące się w sądzie gospodarczym w … pod sygnaturą …), stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), jest polskim rezydentem podatkowym. Głównym przedmiotem działalności spółki jest produkcja i sprzedaż przyczep samochodowych. Spółka prowadzi działalność na terenie Polski, jak również eksportuje towary do państw unii europejskiej i poza nią. W okresie od sierpnia 2019 do lipca 2021 r. Wnioskodawca współpracował m.in. z Panem (…), który prowadził swoją działalność pod firmą (…).
W dniu 15 września 2022 r., na mocy postanowienia Sądu Gospodarczego w …, została ogłoszona upadłość Pana (…), o czym wnioskodawca dowiedział się w miesiącu wrześniu 2022 r., z pisma Syndyka masy upadłościowej. W okresie od sierpnia 2019 r. do lipca 2021 r. Wnioskodawca przeprowadził z Panem (…) kilkadziesiąt transakcji sprzedaży przyczep. Pierwsze trzy transakcje sprzedaży odbyły się w oparciu o dokonaną przez Pana (…) przedpłatę, na podstawie wystawionych przez Wnioskodawcę faktur pro forma. Kolejne transakcje sprzedaży odbywały się już na podstawie wystawionych przez Wnioskodawcę faktur VAT z odroczonym terminem płatności, który wynosił od 7 do 60 dni w zależności od etapu współpracy, tj. Wnioskodawca wystawiał fakturę VAT, gdzie jako nabywca widniał Pan (…) i dostarczał Panu (…) towar (głównie przyczepy, które wcześniej spółka wyprodukowała), a Pan (…) w ustalonym i wskazanym na fakturze VAT terminie, miał dokonać zapłaty ceny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty