27.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.154.2023.2.MW

Obowiązki podatkowe w zakresie produkcji i zużycia energii elektrycznej, wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 4 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący obowiązków podatkowych w zakresie produkcji i zużycia energii elektrycznej, wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 1 MW wpłynął 17 maja 2023 r.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lipca 2023 r. (wpływ 25 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku):

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, głównie w zakresie wynajmu nieruchomości mieszkalnych, a oprócz tego, wynajmuje w ramach wynajmu prywatnego budynek mieszkalny, w którym inny podmiot świadczy usługi związane z zakwaterowaniem. Najemcą tego budynku jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której podatnik posiada udziały. Zagadnienia będące przedmiotem niniejszego wniosku dotyczą usług świadczonych w zakresie wynajmu prywatnego przez Wnioskodawcę. Wynajmowany w zakresie wynajmu prywatnego budynek stanowi przedmiot małżeńskiej wspólnoty majątkowej podatnika i jego żony. Podatnik wynajmując budynek innemu podmiotowi, w cenie usługi wynajmu dostarcza również energię elektryczną, która w części pochodzi z zainstalowanej na obiekcie instalacji fotowoltaicznej. Faktura za wynajem prywatny wystawiana jest za okres roczny na koniec roku. Koszt energii elektrycznej nie jest oddzielnie wyodrębniany na fakturze, a ilość zużytej energii elektrycznej nie wpływa bezpośrednio na opłatę za wynajem, Wnioskodawca przyjmuje bowiem z góry zryczałtowane (hipotetyczne) koszty zużycia energii elektrycznej. Moc paneli fotowoltaicznych, z których pochodzi energia, nie przekracza 1 MW. Część paneli fotowoltaicznych stanowi własność podatnika, a część jest użytkowana przez niego na podstawie umowy najmu. Wszystkie umowy z operatorem energii elektrycznej zawarte są przez wnioskodawcę jako osobę prywatną. W związku z takim stanem faktycznym podatnik ma wątpliwość, czy świadczenie usług wynajmu nieruchomości z zawartym w cenie kosztem energii elektrycznej pochodzącej w części z fotowoltaiki rodzi obowiązki podatkowe w zakresie podatku akcyzowego. Ponadto Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące obowiązku składania zerowych deklaracji dla podatku akcyzowego w zakresie energii elektrycznej, w przypadku ewentualnego wystąpienia takiego obowiązku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne