25.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.312.2023.2.JG

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotów związanych z wykonywaniem czynności ładowania samochodów elektrycznych za pomocą kasy rejestrującej na podstawie do art. 111 ustawy

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów związanych z wykonywaniem czynności ładowania samochodów elektrycznych za pomocą kasy rejestrującej na podstawie do art. 111 ustawy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lipca 2023 r. (wpływ 7 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka planuje uruchomić usługę - ładowanie samochodów elektrycznych. Ładowarka będzie samoobsługowa i wyposażona w system do pobierania opłat za pomocą kart elektronicznych. Klient, który będzie korzystał z usługi ładowania samochodu elektrycznego będzie zobowiązany do podania danych niezbędnych do wystawienia faktury VAT. Na podstawie wprowadzonych danych do systemu zostaną wystawione faktury, które będą następnie wysłane do odbiorców, którzy naładowali samochód elektryczny i dokonali zapłaty. Ładowarka nie będzie miała zamontowanej kasy fiskalnej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Symbol PKWiU dla czynności ładowania samochodów elektrycznych to 35.14.10 (SPRZEDAŻ ENERGII). Ładowanie będzie dokonywane dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych oraz dla osób prawnych. Opis czynności jakie Klient musi dokonać w celu zakupu energii: Klient parkuje samochód przy ładowarce, na ekranie ładowarki wybiera jedno z dwóch dostępnych złącz ładowania za pomocą dotykowego ekranu. Po wyborze, na ekranie ładowarki wyświetla się ekran ustalenia budżetu sesji ładowania za pomocą przycisków + oraz -. Wyświetla się informacja o cenie za kWh oraz każdej minuty zajmowania miejsca parkingowego po zakończeniu sesji. Dostępna jest również informacja o ilości kWh w wybranym budżecie oraz o zgodzie na wysłanie rachunku oraz faktury drogą elektroniczną. Po zatwierdzeniu budżetu odpowiednim przyciskiem (a zarazem zgody na dostarczenie rachunku i faktury drogą elektroniczną), pojawia się informacja o potrzebie preautoryzacji w terminalu kart płatniczych (za pomocą karty bankowej). Środki (w wysokości wybranego budżetu) zostają zablokowane na koncie i pojawia się komunikat, aby podpiąć samochód. Po podpięciu rozpoczyna się sesja ładowania i pojawia się ekran sesji ładowania, który zawiera zestaw informacji nt. parametrów sesji - status, czas, napięcie, natężenie, dostarczona energia, moc, stan naładowania baterii, aktualne wykorzystanie budżetu. Dostępny jest również przycisk zablokowania ekranu za pomocą unikalnego kodu pin oraz przycisk do pobrania rachunku oraz ewentualnie faktury. Sposób pozyskania rachunku i faktury opisano w odpowiedzi na kolejne pytanie. Po naładowaniu samochodu lub wyczerpaniu środków sesja kończy się. Jeśli nie wykorzystano wszystkich środków, pojawia się opcja szybkiego zwrotu. Po jej wybraniu należy raz jeszcze użyć karty płatniczej. Następuje płatność aktualnej kwoty a poprzednio zablokowane środki są zwalniane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne