Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.270.2023.1.BS
Czy Spółka prawidłowo planuje ustalić wartość początkową środków trwałych wchodzących w skład bloku energetycznego, poprzez uwzględnienie w nakładach inwestycyjnych (koszcie wytworzenia) cenę nabycia biomasy i cenę paliwa pomocniczego (gazu) oraz inne wymienione w opisie zdarzenia przyszłego wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z testowym ruchem regulacyjnym bloku energetycznego przed dniem przekazania go do używania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Spółka prawidłowo planuje ustalić wartość początkową środków trwałych wchodzących w skład bloku energetycznego, poprzez uwzględnienie w nakładach inwestycyjnych (koszcie wytworzenia) cenę nabycia biomasy i cenę paliwa pomocniczego (gazu) oraz inne wymienione w opisie zdarzenia przyszłego wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z testowym ruchem regulacyjnym bloku energetycznego przed dniem przekazania go do używania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca – Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”) posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest zarejestrowanym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i tym samym podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych (PKD 35.30.Z).
Spółka od 2019 roku realizuje projekt inwestycyjny pod nazwą X o wartości ok. (...) złotych. Budowa bloku energetycznego zasilanego biomasą rozpoczęła się w marcu 2021 roku. Celem inwestycji jest przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego zasilanego biomasą o mocy cieplnej wyprowadzanej z węzła ciepłowniczego zasilanego z upustów turbiny, wyposażonego w układ odzysku ciepła z wilgotnych spalin oraz mocy elektrycznej generatora do 12 MWe wraz z instalacjami pomocniczymi. Zadaniem bloku energetycznego będzie produkcja ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej odbiorców przemysłowych oraz produkcja energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji (kogeneracja to proces, w wyniku którego produktem końcowym jest zarówno energia elektryczna, jak i energia cieplna). Wybudowanie bloku energetycznego przyniesie skutki proekologiczne, oznacza bowiem ograniczenie zużycia węgla, a przez to zmniejszenie emisji substancji szkodliwych. W związku z inwestycją roczny spadek emisji gazów cieplarnianych szacuje się na poziomie 116.053,70 Mg CO. Niższe będzie także zużycie energii pierwotnej - na poziomie 266.846,08 MWh/rok.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty