Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.255.2023.2.WS
Rozliczenie nakładów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
·nieprawidłowe – w zakresie pytania nr 1,
·prawidłowe – w zakresie pytań nr 2 i 3.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 24 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 czerwca 2023 r. (wpływ 2 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
(…) (dalej: Wnioskodawca, Wydzierżawiający) jest przedsiębiorcą wpisanym do bazy przedsiębiorców (…).
Wnioskodawca jest w posiadaniu gruntów niezabudowanych i zamierza zawrzeć umowę ich dzierżawy (dalej: Umowa) z podmiotem mającym status osoby prawnej – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Dzierżawca). Wydzierżawiający oraz Dzierżawca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r., t.j. z dnia 2 grudnia 2022 r. (dalej: ustawa o PIT).
Dzierżawca na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy zamierza wznieść budynki, które będzie następnie udostępniał turystom na cele krótkotrwałego zakwaterowania (domki letniskowe). W zamian za prawo do korzystania z gruntu Dzierżawca uiszczał będzie na rzecz Wnioskodawcy czynsz dzierżawny.
Budynki wzniesione przez Dzierżawcę na dzierżawionym gruncie, zgodnie z zasadą superficies solo cedit, stanowić będą od momentu ich wybudowania własność Wnioskodawcy, a co za tym idzie, strony Umowy planują, że po jej zakończeniu Wnioskodawca przejmie te budynki od Dzierżawcy, będzie jednak zobowiązany do zwrotu Dzierżawcy poniesionych nakładów.
Wnioskodawca obawia się, że jednorazowe (dokonywane na moment zakończenia Umowy) rozliczenie nakładów poniesionych przez Dzierżawcę na budowę przekraczałoby jego możliwości finansowe. Tak więc, aby uniknąć konieczności jednorazowego rozliczenia nakładów na moment zakończenia Umowy, strony Umowy zamierzają przyjąć model rozliczeniowy, w którym rozliczenie to zostanie rozłożone w czasie i będzie uwzględniane w czynszu. Wysokość czynszu dzierżawnego będzie obniżona, w stosunku do ceny, którą strony mogłyby ustalić hipotetycznie, o pewną (wskazaną w Umowie) część, która dyskontować będzie poniesione przez Dzierżawcę nakłady (dalej: Dyskonto).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty