26.04.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. II CSKP 1375/22

Spełnienie obiektywnej przesłanki skargi pauliańskiej, czyli pokrzywdzenia (art. 527 § 1 k.c.), wiąże się z niewypłacalnością dłużnika powstałą lub powiększoną w następstwie zaskarżonej czynności dłużnika, z której osoba trzecia uzyskała korzyść i która zmniejsza możliwość zaspokojenia (art. 527 § 2 k.c.). Pokrzywdzenie polega nie tylko na definitywnym wyłączeniu możliwości zaspokojenia wierzyciela, ale także na utrudnieniu lub opóźnieniu zaspokojenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący) ‎

SSN Paweł Księżak ‎

SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 26 kwietnia 2023 r. w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej A. T. ‎od wyroku Sądu Okręgowego w Opolu ‎z 21 stycznia 2021 r., II Ca 211/20, ‎w sprawie z powództwa J. S. i A. S. ‎przeciwko A. T. ‎o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od A. T. na rzecz J. S. i A. S. po 675 złotych zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy wskazał, że R. T., który jest dłużnikiem osobistym powodów, zawarł umowę darowizny nieruchomości lokalowej z pozwaną (wówczas jego małżonką) A. T. R. T. nie posiada majątku umożliwiającego zaspokojenie należności powodów. W ocenie Sądu drugiej instancji zawarcie przez R. T. z A. T. umowy darowizny nieruchomości lokalowej uznać należało za czynność prawną dokonaną z pokrzywdzeniem przyszłych wierzycieli. Sąd drugiej instancji nie znalazł przy tym podstaw do zastosowania w okolicznościach sprawy art. 5 k.c.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty