Wyrok SN z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. II CSKP 606/22
Na gruncie art. 527 k.c. czynność dłużnika dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, może być uznana za bezskuteczną wobec nich, jedynie wówczas, gdy dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. W sytuacji, gdy nie zachodzi domniemanie, o którym mowa w art. 529 k.c., konieczne jest stwierdzenie, czy stan majątku dłużnika oraz wysokość jego zobowiązań uzasadnia ocenę, że dokonał zaskarżonej czynności ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)
SSN Dariusz Dończyk
SSN Dariusz Zawistowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli przeciwko A. R., K. R., L. R. i W. R. o uznanie czynności prawnych za bezskuteczne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 16 listopada 2022 r., skargi kasacyjnej pozwanych A. R., K. R. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. akt I ACa 590/19,
uchyla zaskarżony wyrok w części zmieniającej wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 16 listopada 2016 r. (pkt I. 1 i I. 2) oraz rozstrzygającej o kosztach postępowania (pkt I. 4 i III) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia z dnia 16 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił powództwo Skarbu Państwa - Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli przeciwko A. R., K. R., L. R. i W. R. o uznanie czynności prawnych za bezskuteczne. Sąd Okręgowy uznał za bezsporne, że powodowi przysługuje w stosunku do pozwanych W. i L. małżonków R. wierzytelność wynikająca z decyzji podatkowych, a także, że dłużnicy w dniu 14 lipca 2008 r. zawarli dwie umowy darowizny swoich nieruchomości oraz umowę sprzedaży innej nieruchomości na rzecz swojej córki i jej męża. Niewątpliwe jest, że na skutek zaskarżonych umów darowizny z majątku dłużników wyszły nieruchomości objęte tymi umowami. Nie zostało jednak udowodnione, że w dacie dokonania zaskarżonych czynności dłużnicy nie posiadali innego majątku, z którego mógłby zaspokoić się wierzyciel. Należy podkreślić, że Sąd bada stan wypłacalności dłużników na dzień dokonania zaskarżonych czynności. Z załączonych do pisma z dnia 3 listopada 2014 r. dokumentów w postaci wyciągów z rachunków bankowych F.- R. spółka jawna w Z., której wspólnikami byli W. i L. małżonkowie R. oraz odpisu z księgi wieczystej nr […] wynika, że dłużnicy w dacie dokonania zaskarżonych czynności oraz w okresie kilku kolejnych miesięcy dysponowali majątkiem, z którego mógł się zaspokoić wierzyciel - Skarb Państwa. Na rachunki bankowe F.- R. spółka jawna w okresie od 15 lipca 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. wpłynęły łącznie kwoty 916 472,48 zł, 104 394,81 euro i 790 346 koron szwedzkich. Ponadto do dnia 19 marca 2009 r. W. i L. małżonkowie R. byli właścicielami innej nieruchomości, położonej w miejscowości H..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty