Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.209.2023.2.WH
Darowizna samochodu osobowego nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek 18 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny samochodu osobowego dokonanej przez Pana na rzecz Pana żony, po uprzednim wykupie od leasingodawcy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 kwietnia 2023 r. (wpływ 15 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca podlega opodatkowaniu od dochodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej według stawki liniowej.
Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego (dalej jako: Umowa Leasingu). Umowa wygaśnie w związku z jej wykonaniem – upływem okresu leasingu w czerwcu 2023 roku. Przedmiot leasingu – samochód osobowy (dalej jako: Samochód lub Pojazd) wykorzystywany jest przez Wnioskodawcę na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach tzw. użytku mieszanego, tj. zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwoty wydatków stanowiących raty leasingowe za korzystanie z Pojazdu, jak również wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z eksploatacją pojazdu (w szczególności paliwo, ubezpieczenie, bieżące naprawy oraz części) rozliczane są przez Wnioskodawcę w okresie leasingu jako koszty uzyskania przychodu. Wnioskodawca dokonywał także rozliczenia podatku VAT naliczonego od wskazanych wyżej wydatków w wysokości 50% kwoty podatku. Zgodnie z postanowieniami Umowy, Wnioskodawca dokona wykupu Samochodu po upływie okresu leasingu. Zapłata kwoty zostanie udokumentowana fakturą wystawioną przez leasingodawcę. Wnioskodawca nie zaliczy faktury dokumentującej wykup Pojazdu do kosztów podatkowych; nie dokona również odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury. Wnioskodawca od chwili wykupu nie będzie wykorzystywał i nie zamierza wykorzystywać Pojazdu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca nie wprowadzi i nie zamierza wprowadzać Pojazdu do ewidencji środków trwałych, jak również nie zaliczy i nie zamierza zaliczać wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją Pojazdu do kosztów uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca nie dokonywał i nie dokona zakupów części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości Pojazdu. Podatek naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wykup Pojazdu od leasingodawcy nie zostanie przez Wnioskodawcę odliczony, gdyż Samochód nie zostanie wprowadzony do działalności gospodarczej i od daty wykupu nie będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Wnioskodawca po wykupie Pojazdu chce dokonać darowizny Pojazdu na rzecz żony, z którą pozostaje we wspólności ustawowej majątkowej. Darowizna zostanie dokonana do końca 2023 roku. Z Pojazdu będzie korzystać żona Wnioskodawcy i Pojazd nie jest i nie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Po dokonaniu darowizny żona Wnioskodawcy nie planuje sprzedaży Pojazdu, a na pewno nie przed upływem 12 miesięcy od dnia dokonania darowizny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty