Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.280.2023.1.MF
Dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawcy - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia spółki cywilnej przysługuje prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych („estoński CIT”).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawcy - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia spółki cywilnej przysługuje prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych („estoński CIT”).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej także: „spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT.
Wspólnikami spółki są osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Spółka powstała z przekształcenia spółki cywilnej (data wpisu do KRS 2 maja 2023 roku) i od tego momentu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Do momentu przekształcenia w związku z tym, że spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami byli wspólnicy spółki cywilnej (osoby fizyczne, opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych).
Skład osobowy oraz relacje właścicielskie w związku z przekształceniem pozostały bez zmian, w takich samych proporcjach udziałów i praw w spółce pozostały względem siebie i spółki po przekształceniu. Taka sama analogia wystąpiła co do obowiązków właścicielskich - do tej pory wspólników, po przekształceniu udziałowców. Zmianie oczywiście przy porównaniu umowy spółki z o.o. do umowy spółki cywilnej uległy kwestie, wynikające z istoty różnic dla obu tych rodzajów spółek. Przekształcenie nastąpiło w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 551 § 2 KSH Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna; zgodnie z § 3 (...) do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5, zgodnie z którym z chwilą wpisu do rejestru spółka, o której mowa w § 4, staje się spółką jawną. Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty