Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.291.2023.2.IM
Aport udziałów, koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
–prawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 1 i nr 2,
–nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 3.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 3 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 31 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 maja 2023 r. (wpływ 6 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem spółki X sp. z o.o. (dalej jako: „X”) i posiada 8% jej udziałów. Większościowym wspólnikiem X, posiadającym obecnie 52% udziałów jest spółka Y z siedzibą w Królestwie Niderlandów należąca do grupy kapitałowej. Pozostałe 40% udziałów posiada pan Z (który jednocześnie z Wnioskodawcą składa analogiczny wniosek o interpretację indywidualną).
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – zgodnie z art. 3 ust. 1 updof.
X posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tj. jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – na podstawie art. 3 ust. 1 updop).
Ze względu na reorganizację grupy, do której należy X, planowane jest przeprowadzenie szeregu transakcji aportu udziałów, w których uczestniczyć będą Wnioskodawca i pan Z. Celem planowanych transakcji jest uporządkowanie struktury właścicielskiej w ramach grupy w taki sposób, by osoby zarządzające w ramach grupy posiadały udziały w jednym podmiocie, który bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały w innych podmiotach grupy. Taka struktura właścicielska została uzgodniona z inwestorem, który nabył udziały w podmiocie dominującym w grupie
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty