Dokumenty wymagane do ustalenia prawa i wysokości zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego po zmianie przepisów
ZUS przedstawił zaktualizowany wykaz dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków i ich wypłaty z tytułu korzystania przez ubezpieczonych z uprawnień rodzicielskich. Zmiany zasadniczo dotyczą wnioskowania o urlop rodzicielski i zasiłek za ten okres, z których od 26 kwietnia 2023 r. można korzystać według prostszych zasad.
W wyniku zmiany przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich dla ubezpieczonych rodziców od 26 kwietnia 2023 r. zaktualizowano część dokumentacji wymaganej do przyznania prawa do świadczeń z tego tytułu. Dokumenty, na podstawie których ubezpieczony będzie ubiegał się o urlop rodzicielski lub zasiłek za okres tego urlopu, należy składać płatnikowi zasiłków, czyli najczęściej pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS.
W każdym przypadku, gdy zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, wymagane jest zaświadczenie płatnika składek (np. pracodawcy czy zleceniodawcy) wystawione na formularzu:
- Z-3 – w przypadku pracowników,
- Z-3b – w przypadku ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych, albo
- Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Zaświadczenie płatnika składek nie jest wymagane w sytuacji nieprzerwanych okresów pobierania przez ubezpieczonego zasiłku macierzyńskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty