Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.91.2023.2.MW
Brak obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 22 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej wpłynął 24 marca 2023 r.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 26 maja 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka prowadzi działalność, której przedmiotem jest między innymi wynajem, zarządzanie nieruchomościami. Wynajmuje ona budynki na których zamontowano instalację fotowoltaiczną przeznaczoną do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej o mocy około 49 kW. Wyprodukowana z paneli fotowoltaicznych energia wprowadzana jest do instalacji wewnętrznej obiektu i wykorzystywana jest między innymi w wynajmowanych budynkach. Zgodnie z zawartymi umowami najmu, Spółka obciąża najemców kwotą czynszu, który zawiera między innymi koszt zużytej energii określany na podstawie wskazań podliczników, czyli koszt faktycznie zużytej energii (umowa najmu przewiduje kompleksową usługę najmu, w skład której wchodzą m.in. koszty energii elektrycznej w tym wyprodukowanej energii w instalacji fotowoltaicznej oraz innych mediów).
Spółka nie prowadzi działalności, której przedmiotem jest wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, tylko działalność której przedmiotem jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi.
W związku z tym obciążenie kosztami zużytej energii - w tym z odnawialnych źródeł energii- najemców budynków usługowych Spółka nie traktuje jako sprzedaż energii elektrycznej, ponieważ najemcy nie nabywają energii elektrycznej lecz w ramach zwartej umowy najmu ponoszą koszty zużytej energii w wynajmowanych obiektach ujęte w czynszu. Na podstawie zawartej umowy najmu nie dochodzi do sprzedaży energii elektrycznej odbiorcy końcowemu. Nie jest wystawiana osobna faktura VAT za energię.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty