Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.92.2023.2.JJ
Moment powstania obowiązku podatkowego usług udzielania pożyczki po rezygnacji ze zwolnienia, dokumentowania tych usług oraz prawa do odliczenia podatku przez spółkę zależną.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o której mowa w art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, dla świadczonych usług udzielania pożyczek.
Uzupełnili go Państwo pismem z 6 kwietnia 2023 r. (wpływ 6 kwietnia 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 26 kwietnia 2023 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
-„A” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
-„B” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
„A” Sp. z o.o. [dalej: Spółka lub Wnioskodawca] jest spółką mającą siedzibę w Polsce, utworzoną zgodnie z polskim prawem oraz będącą czynnym podatnikiem podatku VAT.
Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest działalność deweloperska. Spółka świadczy także usługi w zakresie udzielania pożyczek oraz inne usługi finansowe, które zostały wykazane jako jeden z przedmiotów działalności Spółki w Rejestrze Przedsiębiorców KRS. Wnioskodawca klasyfikuje wskazane powyżej czynności pod symbolem 64.92.Z „Pozostałe formy udzielania kredytów” oraz 64.99.Z „Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych”.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka udzieliła pożyczek [dalej: Pożyczki] na rzecz spółki zależnej, mającej siedzibę w Polsce i będącej czynnym podatnikiem VAT [dalej: Spółka Zależna lub Pożyczkobiorca] (w niniejszym wniosku Spółka i Pożyczkobiorca łącznie są określane jako Wnioskodawcy lub Strony).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty