16.11.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. I NSNc 398/21

Z art. 395 k.c. wynika jedynie, że odstępne powinno stanowić „oznaczoną  sumę pieniężną”. Dopuszczalne jest przyjęcie przez strony kilku kwot odstępnego dla odstąpienia od umowy w kilku określonych terminach.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Adam Redzik (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Tomasz Demendecki ‎

Wojciech Szczepka (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa G.Ś. przeciwko Z.K., K.K. i R.K. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 16 listopada 2022 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 26 stycznia 2010 r., sygn. I ACa 769/09:

1. oddala skargę nadzwyczajną;

2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołanego wniesioną skargą nadzwyczajną.

Uzasadnienie

I.

Prokurator Generalny (dalej również: „Skarżący”) wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 26 stycznia z 2010 r., I ACa 769/09, z powództwa G.Ś. przeciwko Z.K., K.K. i R.K. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, zaskarżając ten wyrok w całości.

1. naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997, nr 78, poz. 486 ze zm., dalej: „Konstytucja”), a mianowicie:

- zasad wynikających z zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, w szczególności zasadę zaufania obywateli do państwa oraz prawa, zasady praworządności, sprawiedliwości proceduralnej, wynikających z art. 2, art. 45 ust. 1, a to w związku z uznaniem, iż umowa sprzedaży była faktyczną umową, jaką zawarły strony, a nie umową pozorną mającą na celu ukrycie zawartej w istocie umowy pożyczki i oparcie rozstrzygnięcia jedynie na literalnym brzmieniu aktu notarialnego, z pominięciem okoliczności, w jakich został sporządzony, zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów, a zwłaszcza zgodnego zamiaru stron i celu umowy.

2. naruszenie w sposób rażący przepisów prawa materialnego i procesowego w postaci:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty