Wyrok SN z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. III USKP 54/22
Ustalenie rażąco wysokiego wynagrodzenia za pracę może być uznane za nieważne, gdy jest dokonane z naruszeniem zasad współżycia społecznego i prowadzi do nieuzasadnionych korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych kosztem innych uczestników.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący)
SSN Romuald Dalewski (sprawozdawca)
SSN Renata Żywicka
w sprawie z odwołania M. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Siedlcach z udziałem M.P.1 o podstawę wymiaru składek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 lutego 2023 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 24 lutego 2021 r., sygn. akt III AUa 847/19,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Siedlcach decyzją z grudnia 2018 r., działając na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 1 i art. 68 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 58 § 3 ustawy z 23 k.c., w zw. z 300 k.p., stwierdził, że: postanowienie umowy o pracę z 31 sierpnia 2017 r. zawartej 31 sierpnia 2017 r., między płatnikiem składek M. P.1 a M.P. w części dotyczącej wynagrodzenia za pracę jest nieważne. Przyjął jako przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz P. i Fundusz G. w miejsce wynagrodzenia za pracę określonego w umowie o pracę z 31 sierpnia 2017 r. na kwotę 3.000 zł.
Odwołanie od powyższej decyzji złożyła ubezpieczona M. P.
Wyrokiem z 10 października 2019 r. Sąd Okręgowy w Siedlcach zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił, że postanowienie umowy o pracę z 31 sierpnia 2017 r., zawarte między płatnikiem składek M. P.1 a ubezpieczoną M.P. w części dotyczącej wynagrodzenia za pracę jest obowiązujące i w związku z tym przychód, stanowiący podstawę składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz P. i Fundusz G. wynosi 5.000 zł. brutto i orzekł o kosztach postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty