Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.143.2023.1.WH
Dokonanie korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy z tytułu nieuregulowanych przez ubezpieczyciela wierzytelności w powiązaniu z art. 90 Dyrektywy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania ulgi na złe długi. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca dalej też jako: „Podatnik” lub „Spółka” jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce, który planuje być czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym VAT w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Podstawowym przedmiotem działalności Podatnika, jest świadczenie usług wynajmu pojazdów zastępczych nauki jazdy z OC sprawcy zdarzenia. Klientami Podatnika są m.in. szkoły jazdy, które posiadają szkodę na pojeździe, która jest likwidowana z polisy OC sprawy zdarzenia. Na ten okres, Podatnik wynajmuje pojazd zastępczy za który powinien zapłacić ubezpieczyciel zgodnie z warunkami polisy. Jest to tzw. refundacja kosztów najmu, tj. szkoła jazdy wynajmuje pojazd i na podstawie przedstawionej faktury ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie.
Z uwagi na to, że Podatnik świadczy usługę wynajmu, rozliczać się będzie z Klientami m.in. szkołami jazdy w sposób bezgotówkowy, tj. dodatkowo podpisuje umowę cesji wierzytelności z tytułu najmu pojazdu zastępczego. Podatnik w przypadku przedmiotowej cesji wierzytelności pełni więc funkcję cesjonariusza, czyli podmiotu nabywającego wierzytelność. Cesja jest potrzebna do tego aby ubezpieczyciel mógł dokonać wypłaty odszkodowania bezpośrednio na konto wypożyczalni, tj. Wnioskodawcy bez udziału klienta podatnika tzn. w momencie, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci pełnej kwoty odszkodowania z tytułu wynajmu pojazdu zastępczego, Klienci Podatnika nie ponoszą ryzyka gospodarczego braku wypłaty środków, natomiast Podatnik z uwagi na to, że dokonał cesji wierzytelności na swój podmiot gospodarczy, wystawia z tego tytułu fakturę VAT na szkołę jazdy, która nie jest podatnikiem VAT czynnym (przedmiotowe zwolnienie z VAT). Podatnik następnie dokonuje zgłoszenia roszczenia do ubezpieczyciela załączając fakturę, umowę najmu oraz cesję wierzytelności. Podatnik nie uzyskuje jednak w wielu przypadkach pełnej kwoty należnej mu zapłaty od ubezpieczyciela, co powoduje, iż częstokroć uiszcza należny podatek VAT i podatek PIT od wystawionej faktury, ale sam nie uzyskuje należnego mu wynagrodzenia od ubezpieczyciela przez co ponosi stratę finansową. Podatnik w związku z tym chciałby skorzystać z przedmiotowej ulgi na złe długi na gruncie art. 90 Dyrektywy VAT, który pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania w podatku VAT w przypadku całkowitego bądź częściowego niewywiązania się z płatności dłużnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty