Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.33.2023.2.RST
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur korygujących oraz uznanie realizowanych świadczeń za usługę kompleksową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2023 r. wpłynął przesłany za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur korygujących oraz uznania realizowanych świadczeń za usługę kompleksową. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 20 kwietnia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka („Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w branży budowlanej. W ramach swojej działalności Wnioskodawca współpracuje z innymi wyspecjalizowanymi podmiotami, w tym m.in. w formie konsorcjum, realizując wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne na rzecz podmiotów zamawiających.
W dniu (…) 2017 r. została zawarta umowa konsorcjum (następnie aneksowana) (dalej: „Umowa Konsorcjum”) pomiędzy Wnioskodawcą - pełniącym rolę lidera konsorcjum oraz Partnerem 1 i Partnerem 2, w ramach której Spółka, we współpracy z Partnerem 1 i Partnerem 2 zrealizowała projekt pod nazwą „(…)” (dalej: „Projekt”) na rzecz Zamawiającego.
W dalszej części niniejszego wniosku Wnioskodawca, Partner 1 oraz Partner 2 będą łącznie określani jako „Strony Umowy Konsorcjum”.
Zarówno w toku realizacji Projektu, jak i na moment rozliczeń z tytułu wykonanych prac, Strony Umowy Konsorcjum były zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Strony Umowy Konsorcjum są zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni również na datę złożenia niniejszego wniosku.
Przedmiotem Umowy Konsorcjum było uregulowanie wzajemnych relacji pomiędzy Stronami Umowy Konsorcjum oraz ich reprezentacji w stosunku do Zamawiającego m.in. w zakresie realizacji Projektu, do czasu jego wykonania i ostatecznego rozliczenia (po zawarciu kontraktu z Zamawiającym, w wyniku akceptacji wspólnej oferty złożonej przez Strony Umowy Konsorcjum w przetargu ogłoszonym przez Zamawiającego na wykonanie prac w ramach realizacji Projektu).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty