Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.43.2023.2.JO
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów oraz wykonania usługi pośrednictwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lutego 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 7 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów oraz wykonania usługi pośrednictwa. Uzupełnili go Państwo pismem z 10 lutego 2023 r. (wpływ 10 lutego 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 kwietnia 2023 r. (wpływ 28 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), dalej jako „Spółka”, „Wnioskodawca”, jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym na terytorium tegoż kraju również jako czynny podatnik podatku VAT.
Spółka prowadzi portal internetowy (...). Wnioskodawca na portalu internetowym realizuje sprzedaż internetową bezpośrednio na rzecz klientów oraz świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży. Usługi te wykonywane są na rzecz producentów czy innych sprzedawców zwanych dalej „Oferentami”, którzy za pośrednictwem portalu sprzedają swoje produkty kupującym. Wówczas Wnioskodawca nabywa produkty od Oferenta, a następnie sprzedaje je kupującym we własnym imieniu lub Oferent sprzedaje produkty na rzecz kupującego, a Wnioskodawca jedynie pośredniczy w transakcji.
Kupującym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub osoba prawna, dokonująca zakupu towaru za pośrednictwem portalu na cele związane z prowadzoną działalnością.
W modelu nabycia przez Wnioskodawcę a następnie odsprzedaży, w momencie dokonania zakupu przez kupującego na portalu, Spółka informuje Oferenta o dokonanej transakcji i konieczności przygotowania towaru do wysyłki. Oferent wystawia na Spółkę fakturę za sprzedany produkt, natomiast Spółka wystawia fakturę sprzedaży za zakupiony produkt na kupującego. Data wystawienia faktury przez Spółkę i data sprzedaży na dokumencie jest taka sama - zgodna z datą informacji o przyjęciu zamówienia do realizacji. Za datę przyjęcia zamówienia do realizacji uważa się moment zaakceptowania przez kupującego warunków oferty i złożenia zamówienia na warunkach opisanych w ofercie. Oferent przesyła Spółce lub udostępnia w ramach konta na portalu list przewozowy. Z chwilą zawarcia umowy między Spółką i kupującym, Oferent zobowiązany jest do spełnienia zobowiązań określonych w ofercie. Dostarczenie zamówienia do kupującego następuje zgodnie z regułą DAP (Delivery at place-dostarczone do miejsca) Incoterms 2020. Płatność za faktury w 90 % jest z odroczonym terminem płatności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty