04.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.132.2023.1.MKA

Uznanie wnoszonych aportem do spółki akcyjnej składników majątkowych materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenia tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania wnoszonych aportem do spółki akcyjnej składników majątkowych materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenia tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, spółka A. SPÓŁKA JAWNA, Numer KRS: (...), NIP: (...) (dalej: spółka A. lub Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka A. rozpoczęła działalność w marcu 2006 r. Każdy ze wspólników jest uprawniony do samodzielnego i nieograniczonego prowadzenia spraw Spółki oraz reprezentowania Spółki na zewnątrz.

Działalność spółki obejmowała projektowanie, produkcję i dystrybucję (poprzez sieć franczyzową) urządzeń elektronicznych, w tym nowoczesnych systemów fotowoltaicznych. Spółka opatentowała unikalne rozwiązania techniczne w zakresie fotowoltaiki (moduł fotowoltaiczny, układ przetwarzania) uzyskując dla nich prawa ochronne na terenie Polski, Unii Europejskiej i USA. Spółka zarejestrował także szereg znaków słowno-graficznych w obszarze rozwiązań fotowoltaicznych i elektrycznych uzyskując dla nich prawa ochronne na terenie Polski, Unii Europejskiej, a także USA.

Od 2016 r. Spółka prowadziła także sprzedaż na rynki innych krajów UE, jak i poza UE. W 2017 r. Spółka rozpoczęła sprzedaż dla odbiorców na terenie Stanów Zjednoczonych. W związku z dynamicznym rozwojem działalności i ekspansją na rynki zagraniczne, Wspólnicy uznali, że spółka jawna nie jest właściwą formą prawną dla kontynuacji działalności produkcyjnej i dystrybucyjnej w większej skali. Dlatego w styczniu 2020 r. rozpoczęli działalność poprzez nowy podmiot, spółkę B. S.A. (dalej: spółka B.). W ocenie Wspólników forma prawna spółki akcyjnej była najbardziej odpowiednia zważywszy na skalę działalności, wiążącą się z nią odpowiedzialności oraz możliwości pozyskania inwestorów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne