Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.169.2023.1.IM
Przychody i koszty uzyskania przychodów – zwrot podatku od wartości dodanej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 28 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą osób fizycznych. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje Pan w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. Podatek dochodowy rozlicza Pan na zasadach ogólnych podatkiem liniowym. Jest Pan zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W najbliższej przyszłości planuje Pan rozszerzyć swoją działalność gospodarczą o usługi w zakresie transportu drogowego towarów PKD 49.41.Z. Usługi transportowe będzie Pan świadczył zarówno dla kontrahentów krajowych, jak i kontrahentów z krajów Unii Europejskiej.
W związku ze świadczonymi usługami transportowymi dla klientów z krajów UE na terenie tych krajów będzie Pan ponosił wydatki polegające na zakupie m.in. paliwa i płynów do samochodów ciężarowych, opłat parkingowych itp. Wszystkie te wydatki będą dokumentowane fakturami i paragonami wystawionymi przez kontrahentów unijnych. Na fakturach i paragonach będą wyszczególnione wartości brutto, wartości netto i kwota podatku od wartości dodanej obowiązująca w danym kraju UE. Wydatki będą ponoszone w celu uzyskania przychodu. Kwoty wynikające z faktur i paragonów będzie Pan zaliczał do kosztów uzyskania przychodów w kwotach brutto, tj. wraz z zagranicznym podatkiem od wartości dodanej. Następnie planuje Pan występować z wnioskami o zwrot podatku od wartości dodanej, zapłaconego na terytorium innych państw członkowskich UE (deklaracja VAT-REF), pod warunkiem, że spełnione będą wymogi kwotowe wymagane przez Dyrektywę Rady UE 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. art. 17, zgodnie z którym przy wniosku o zwrot z okresu krótszego niż rok, a dłuższego niż 3 miesiące, kwota VAT nie może być mniejsza niż 400 euro lub jej równowartość w walucie krajowej, a w przypadku zwrotu z okresu wynoszącego rok lub pozostałą część roku, kwota nie może być mniejsza niż 50 euro lub jej równowartość w walucie krajowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty