Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.638.2022.5.JS
Uznanie czynności udostępniania platformy gamingowej użytkownikom za świadczenie usług i miejsce ich opodatkowania
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie uznania czynności udostępnienia infrastruktury technicznej do urządzania gier za świadczenie usługi elektronicznej;
- prawidłowe w zakresie uznania opłaty pobieranej w formie odliczenia od przekazywanej zwycięzcy nagrody w postaci walut wirtualnych za wynagrodzenie za świadczenie usługi;
- prawidłowe w zakresie powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług, dla których miejscem świadczenia jest terytorium kraju;
- nieprawidłowe w zakresie powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług, dla których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju.
Informuję równocześnie, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytania oznaczone nr 3 oraz 5), w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone nr 4) oraz podatku od gier hazardowych (pytanie oznaczone nr 6) wydano odrębne rozstrzygnięcia.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 21 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku od towarów i usług, wpłynął 28 grudnia 2022 r. Uzupełnili go Państwo pismem z 6 marca 2023 r. (data wpływu 9 marca 2023 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z 23 lutego 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej również: „Spółka”).
Wnioskodawca zamierza utworzyć platformę gamingową (wirtualny ekosystem opierający się na połączeniach społecznościowych, którego funkcjonowanie może być oparte na nowych technologiach, w szczególności wykorzystujących sieć blockchain) jako część wirtualnego świata tworzącego społeczność, w ramach której udostępnia się użytkownikom możliwość tworzenia gier w oparciu o własne zasady, dostarczając przy tym niezbędnej infrastruktury technicznej, jak również możliwość brania udziału w grach, rywalizując z innymi użytkownikami w zdobyciu nagrody. W ramach platformy gamingowej Wnioskodawca ma zamiar wyemitować własną kryptowalutę spełniającą przesłanki „waluty wirtualnej” z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która będzie służyć zarówno do rozliczeń wewnątrz platformy, jak również może być wykorzystana poza strukturą platformy. Rozliczenie na platformie gamingowej będą przebiegać wyłącznie w oparciu o ww. walutę wirtualną dedykowaną na potrzeby funkcjonowania serwisu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty