Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.46.2023.2.AK
Uznanie transakcji zbycia Wydziału za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Brak opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·uznania transakcji zbycia Wydziału (…) za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
·braku opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2023 r. (wpływ 15 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis przyszłego
Wnioskodawca (dalej też jako: Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „VAT”).
Wnioskodawca jest właścicielem majątku ruchomego, w szczególności majątku służącego do świadczenia usług (…) (dalej: „Wydział (…)”). Wnioskodawca planuje sprzedaż Wydziału (…) do podmiotu zewnętrznego, tj. spoza grupy kapitałowej („Nabywca”). Nabywca nie będzie podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wspominany Wydział (…) nie stanowi co prawda wyodrębnionej jednostki zgłoszonej w Krajowym Rejestrze Sądowym, niemniej został wydzielony w akcie wewnętrznym Spółki, tj. w regulaminie/schemacie organizacyjnym.
Wydział (…) jest wyposażony we wszelkie kluczowe elementy materialne niezbędne dla świadczenia usług w zakresie swojego działania, tj. korzysta ze środków trwałych (w tym (…) oraz niezbędnej infrastruktury technicznej), będących własnością podmiotu z grupy kapitałowej w ramach umów udostępnienia lub umów dzierżawy. Dodatkowo, Spółka posiada własne środki trwałe i przedmioty niskocenne służące ww. działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty