02.06.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.646.2021.3.BK

Ustalenie czy wydatki ponoszone przez Spółkę na wypłatę Odszkodowania na rzecz Odbiorcy będą stanowić koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wydatki ponoszone przez Spółkę na wypłatę Odszkodowania na rzecz Odbiorcy będą stanowić koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 21 lutego 2021 r.)

Wnioskodawca – spółka akcyjna (dalej również jako: „Spółka dominująca”) oraz określone spółki od niej zależne tworzą podatkową grupę kapitałową (dalej: „PGK”, „Grupa”)  w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). Rokiem podatkowym PGK jest rok kalendarzowy, zaś spółką reprezentującą ww. PGK jest (...) sp. z o.o. jako spółka dominująca. Podstawa opodatkowania PGK jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT.

Spółka dominująca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, obejmującej produkcję metali i ich sprzedaż, wytwarza w posiadanych tzw. blokach gazowo – parowych (własność spółki) energię elektryczną, którą wykorzystuje do realizacji podstawowej działalności produkcyjnej. Równoległym produktem powstającym w procesie technologicznym poza wytwarzaniem energii elektrycznej jest energia cieplna (tzw. ciepło w gorącej wodzie), będąca przedmiotem sprzedaży na rzecz spółki zależnej z PGK (dalej: „Odbiorca”). Energia elektryczna oraz energia cieplna (dalej łącznie: „energia”) są produkowane w blokach parowo-gazowych w procesie wysokosprawnej kogeneracji, co oznacza, że w tym procesie dochodzi do równoczesnej produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej i nie da się wytworzyć energii cieplnej bez produkcji energii elektrycznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne