Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.166.2022.1.MKU
- czy przychód z tytułu nabycia gruntu rolnego przez zasiedzenia należało rozpoznać w 2007 r., tj. w momencie nabycia prawa własności do gruntu rolnego wskazanego w postanowieniu Sądu, w związku z czym zobowiązanie podatkowe przedawniło się z upływem 2013 r.; - czy przychód z tytułu sprzedaży gruntu rolnego będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 marca 2022 r. za pośrednictwem epuap wpłynął Państwa wniosek z 13 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który m.in. dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresieustalenia:
- czy przychód z tytułu nabycia gruntu rolnego przez zasiedzenia należało rozpoznać w 2007 r., tj. w momencie nabycia prawa własności do gruntu rolnego wskazanego w postanowieniu Sądu, w związku z czym zobowiązanie podatkowe przedawniło się z upływem 2013 r.;
- czy przychód z tytułu sprzedaży gruntu rolnego będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT?.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X w likwidacji (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółdzielnią rolniczą, działająca na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 648, dalej: „prawo spółdzielcze”) oraz własnego statutu. Wnioskodawca stanowi osobę prawną w myśl prawa spółdzielczego. Wnioskodawca stanowi również gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 333, dalej: „ustawa o podatku rolnym”). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 z późniejszymi zmianami, dalej: „ustawa o CIT”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty