Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.7.2023.1.MKO
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej. Czy korekta w zakresie sposobu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej stanowi oczywistą omyłkę pisarską, w rozumieniu art. 15 ust. 4i CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:
- czy wstępna opłata leasingowa wynikająca z umowy leasingu operacyjnego podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorcy na zasadach przewidzianych dla kosztów innych niż bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu (kosztów pośrednich), tj. w dacie poniesienia, oraz
- czy korekta w zakresie sposobu zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wstępnej opłaty leasingowej stanowi oczywistą omyłkę, w rozumieniu art. 15 ust. 4i uCIT, a tym samym uprawnia Wnioskodawcę do dokonania retrospektywnej korekty kosztów uzyskania przychodów - korekty za rok podatkowy, w którym ta opłata została poniesiona.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka P. SA. (dalej „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega i w poprzednich latach podatkowych podlegała obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest przeładunek towarów w portach morskich sklasyfikowany według kodu PKD 52.24.A.
W poprzednich latach podatkowych Spółka zawierała umowy leasingu operacyjnego w odniesieniu do różnego rodzaju środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka zaliczała wówczas do kosztów uzyskania przychodów miesięczne opłaty leasingowe w całości. Zawierane umowy spełniały warunki uznania ich za leasing operacyjny, zgodnie z art. 17b uCIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty