Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.11.2023.1.KF
Obowiązki płatnika z tytułu zwrotu pracownikom dodatkowych kosztów związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej prywatnego samochodu (opłaty za parkowanie i autostrady).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu zwrotu pracownikom dodatkowych kosztów związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej prywatnego samochodu. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Są Państwo przedsiębiorstwem działającym w sferze (…), zatrudniającym pracowników. Charakter Państwa działalności wymaga, aby pracownicy odbywali podróże służbowe – głównie w celach obsługi klientów (uzgodnienia, prace serwisowe itp.). Są to podróże służbowe w rozumieniu art. 77(5) § 1 Kodeksy pracy – zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Z reguły pracownicy odbywają podróże służbowe swoimi samochodami prywatnymi. W związku z przejazdami samochodami konieczne jest ponoszenie szeregu różnych wydatków: bezpośrednio eksploatacyjne (m. in. paliwo, inne płyny eksploatacyjne, ubezpieczenie, przeglądy, mycie) oraz dodatkowe, a w szczególności opłaty parkingowe i autostradowe. Bywa też tak, że pracownicy prywatnymi samochodami dojeżdżają na lotniska i parkują te samochody na parkingach przy lotniskach.
W związku z tym, że pracownicy wykorzystują własne samochody w czasie podróży służbowych, na podstawie przepisów § 3 ust. 3 i 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: „rozporządzenie delegacyjne”) oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (dalej: „rozporządzenie samochodowe”), pracownikom tym wypłacane są należności będące zwrotem kosztów przejazdu zgodnie z wymienionymi przepisami. Należności te nie przekraczają norm określonych w § 3 rozporządzenia samochodowego i na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty