Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.62.2023.2.AC
Ma Pani możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych w 2022 roku na zapewnienie odpowiedniej szczelności dachu jako przegrody budowlanej przed zawilgoceniem poprzez wymianę pokrycia dachowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 21 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lutego 2023 r. (wpływ 18 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani współwłaścicielem domku jednorodzinnego wolnostojącego położonym przy ul. (…), (…) gmina (…), w którym mieszka Pani od urodzenia. Budynek pochodzi z roku 1950 został wybudowany przez Pani dziadka. Dom spełnia kryteria opisane w art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane. W roku 2012 aktem notarialnym Repertorium (…) Pani mama przekazała Pani cały swój udział umową darowizny. Obecnie jest to udział w wysokości 5/8 całej nieruchomości z działki nr (…) o powierzchni 2.422 m2. Pozostali współwłaściciele (bracia cioteczni) nie mieszkają we wskazanej nieruchomości. Zgodnie złożyła Pani z pozostałymi współwłaścicielami wniosek do Sądu o wyjście ze współwłasności o podział siedliska, gdzie część działki wraz ze wskazanym całym domem będzie należała do Pani.
Żeby przeprowadzić modernizację budynku oszczędzała Pani przez wszystkie lata pracy (ok. 28 lat). Budynek był pokryty papą, dach przeciekał, woda wlewała się do środka, co powodowało zawilgocenie ścian, a przez skorodowane rury spustowe zalewana była elewacja ścian budynku. W lutym 2022 roku zakupiła Pani z własnych środków materiały (łaty, kontrłaty, blachę trapezową, rynny, rury spustowe, wkręty) wraz z usługą montażową na wymianę pokrycia dachowego. Zakupy są udokumentowane fakturą imienną zapłacone z Pani własnych środków na kwotę 30.600,00 zł brutto. Faktura nie została zaliczona do KUP, ani nie została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ani innej dotacji. Nigdy wcześniej nie korzystała Pani z ulgi termomodernizacyjnej. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Opłaca Pani podatek według skali podatkowej (umowa o pracę). Pierwszy wydatek został poniesiony w lutym 2022 r. fakturą zaliczkową na kwotę 5 000 brutto (…). Przedsięwzięcie zostało zakończone w kwietniu 2022 roku fakturą końcową Nr (…). Po wymianie papy na blachę poddasze zostało ocieplone wełną mineralną i styropianem. W wyniku przeprowadzonej modernizacji zmniejszyło się zużycie węgla potrzebnego do ogrzewania budynku. Dzięki zmianie pokrycia dachowego nastąpiło uszczelnienie dachu co skutkuje mniejszym zużyciem opału i ochroną przed zawilgoceniem. Materiały użyte do wymiany pokrycia dachowego to: łaty, kontrłaty, nowa blacha, rynny spustowe, wkręty, gwoździe, wymiana uszkodzonych desek. Zakres prac obejmował usunięcie starego pokrycia bez wywozu, nabicie łat i kontrłat, montaż rynien i rur spustowych, montaż membrany i ułożenie nowej blachy modułowej. Przeprowadzone prace nie wymagały projektu i pozwolenia na budowę, gdyż wiązały się jedynie ze zmianą pokrycia dachowego (papa na dachu była już nieszczelna i dach przeciekał). Wymiana starego pokrycia dachowego była autonomicznym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym realizowanym w nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty