16.02.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. III USKP 113/21

Nie istnieje norma prawna nakładająca na sąd ubezpieczeń społecznych obowiązek dopuszczenia dowodu z opinii łącznej biegłych lekarzy w każdym przypadku, gdy u ubezpieczonego stwierdza się więcej niż jedno schorzenie. Brak jest zatem podstaw do formułowania ogólnej tezy, że przepisy postępowania wymagają by biegli - jeżeli zachodzi potrzeba zasięgnięcia opinii kilku biegłych - zawsze składali dodatkowo jedną wspólną opinię.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący) ‎

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca) ‎

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z odwołania A. C. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w O. ‎o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lutego 2022 r., ‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] ‎z dnia 4 września 2019 r., sygn. akt III AUa […],

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 marca 2019 r., III AUa […], Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O., oddalił odwołanie A. C. (dalej także jako ubezpieczony) od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. z dnia 18 sierpnia 2017 r., odmawiającej wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczony ukończył 61 lat (urodził się 3 maja 1957 r.). Z zawodu jest mechanikiem samochodowym. W przeszłości pracował jako kierowca. W okresie od 1991 r. do 2005 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu. W latach 2006-2010 był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku sprzedawcy. Aktualnie nie pracuje, jest zarejestrowany jako bezrobotny w Powiatowym Urzędzie Pracy w O. . W okresie od 1 lutego 2011 r. do 31 października 2015 r. wnioskodawca pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wynikała ze schorzeń naczyń krwionośnych kończyn dolnych, w tym przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych na tle miażdżycy zrostowej tętnic, niedrożności lewej tętnicy biodrowej zewnętrznej, lewej tętnicy biodrowej wspólnej i lewej tętnicy grzbietowej stopy. Wnioskodawca był kwalifikowany do operacji naczyniowej. W okresie od 5 do 28 września 2013 r. został poddany rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS.

W dniu 8 września 2015 r. ubezpieczony złożył wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, a następnie komisji lekarskiej ZUS ustalono, że wnioskodawca nie jest niezdolny do pracy. W związku z powyższym decyzją z dnia 27 października 2015 r. organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia 1 listopada 2015 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty