Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.757.2022.3.OS
Prawo do pełnego odliczenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z nabyciem, eksploatacją a także użytkowaniem motocykla wyścigowego bez konieczności złożenia deklaracji VAT-26 ani prowadzenia ewidencji przejechanych kilometrów oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 stycznia 2023 r. (data wpływu 30 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od dnia 06 sierpnia 2020 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą polegającą między innymi na produkcji sprzętu sportowego i świadczeniu usług związanych z doradztwem w zakresie informatyki. Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług a motocykl wyścigowy będzie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W roku 2022 oraz w 2023 spełnia Pan warunki statusu małego podatnika zgodnie z art. 5a pkt 20 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z zamiarem świadczenia usług wynajmu motocykli wyścigowych, które mogą jeździć tylko po torach wyścigowych rozszerzył Pan zakres prowadzonej działalności gospodarczej od dnia 11 grudnia 2022 r. o usługi wypożyczania sprzętu sportowego (77.21.Z) oraz wynajmu pozostałych urządzeń (77.39.Z). W celu świadczenia ww. usług wynajmu motocykli wyścigowych, zamówił Pan w listopadzie 2022 r. pierwszy motocykl wyścigowy. Motocykl nie podlega rejestracji ani homologacji dopuszczającej go do ruchu drogowego, w związku z czym nie jest i nie będzie dopuszczony do użytku drogowego. Pojazd nie posiada elementów wymaganych w ruchu drogowym takich jak lusterka, światła, kierunkowskazy czy klakson, natomiast niektóre kluczowe elementy jak opony, układ hamulcowy, elektronika sterująca silnika są specyficzne dla zastosowania w sporcie i wymagają specjalnej obsługi co uniemożliwia użycie w ruchu drogowym. Porusza się on wyłącznie po zamkniętych torach wyścigowych a na miejsca treningów i wyścigów transportowany jest przez inny pojazd z garażu, w którym jest serwisowany i przechowywany. Wskazany motocykl wyścigowy będzie wykorzystywany dla celów prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na jego wynajmie do jazd na torach wyścigowych. Motocykl będzie stanowił środek trwały ujęty w ewidencji środków trwałych w ramach działalności gospodarczej, zaliczony do grupy 740 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych chociażby ze względu na fakt, że nie został on dopuszczony do ruchu drogowego a jego konstrukcja uniemożliwia użytkowanie tego pojazdu poza miejscami do tego przeznaczonymi, tj. torem wyścigowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty