Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1166.2022.1.AK
Dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą wspólnikom świadczenia pieniężnego - art. 159 KSH.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą wspólnikom świadczenia pieniężnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni (Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka jest również polskim rezydentem podatkowym. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 656 000,00 zł. Spółka posiada aktualnie (…) wspólników.
Zgromadzenie Wspólników zamierza zmienić umowę spółki poprzez przyznanie wspólnikom-założycielom spółki: 1 oraz 2 szczególnych korzyści na podstawie art. 159 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: KSH) w postaci prawa do otrzymywania na rzecz każdego z nich od Spółki miesięcznej kwoty w wysokości nie niższej niż 28 000 zł brutto. Kwoty wypłacane tytułem szczególnych korzyści osobistych będą wypłacane przez Spółkę z góry, do 10 dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy wskazany przez uprawnionego wspólnika. W przypadku opóźnienia w płatności, wspólnikowi będzie przysługiwało prawo do odsetek ustawowych za opóźnienie. Ww. prawa do szczególnych korzyści są niezbywalne i wygasają wraz ze śmiercią uprawnionego lub utratą przez uprawnionego statusu wspólnika (są uwarunkowane posiadaniem przez uprawnionych co najmniej jednego udziału w spółce). Szczególne korzyści przyznane wspólnikom wynikają z ich szczególnego statusu w spółce (jako wspólników założycieli) - wieloletniego wkładu w realizację planów rozwojowych spółki.
Zgodnie z planowanymi zmianami w umowie spółki Rada Nadzorcza będzie miała możliwość zawieszenia na czas oznaczony nie dłuższy niż 2 miesiące obowiązku wypłacania ww. szczególnych korzyści osobistych w przypadku, gdy spółka będzie niewypłacalna lub zagrożona niewypłacalnością w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2021.1588 t.j. z dnia 2021.08.30 z późn. zm.). W przypadku, gdy po okresie zawieszenia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym Spółka nadal będzie niewypłacalna lub zagrożona niewypłacalnością, Rada Nadzorcza będzie uprawniona do przedłużania okresu zawieszenia, każdorazowo o okres nie dłuższy niż jeden miesiąc. Łączny okres zawieszenia nie będzie mógł przekroczyć 12 miesięcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty