Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.755.2022.2.DP
Czy należności wpłacane przez Wnioskodawcę na konto XYZ w związku z realizacją zamówień na platformie podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy należności wpłacane przez Wnioskodawcę w związku z realizacją zamówień na platformie podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 8 lutego 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
1. Informacje ogólne dotyczące charakteru prowadzonej działalności
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest spółką z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w CIT od całości dochodów.
W ramach swojej działalności Wnioskodawca zamierza rozpowszechniać (…) (dalej: „produkty cyfrowe”) za pośrednictwem rynków internetowych. Wnioskodawca planuje prowadzić swoją działalność (…).
Obecnie Wnioskodawca (…).
2. Zakupy na platformie internetowej XYZ (dalej: „platforma” lub „XYZ”)
W związku z planowaną działalnością Spółka zaczęła tworzyć własną „bibliotekę” produktów cyfrowych. W tym zakresie Spółka wspiera się usługami, które oferuje platforma internetowa XYZ Ltd. z siedzibą w Izraelu (…).
Z zamieszczonych w Internecie treści wynika, że przedmiotem działalności platformy jest udostępnienie miejsca w przestrzeni internetowej, w ramach której dochodzi do transakcji sprzedaży i zakupu określonych treści przez zarejestrowanych użytkowników platformy. XYZ umożliwia usługobiorcom znajdywanie spełniających ich wymagania reklamujących się na platformie freelancerów, oferujących stworzenie wszelkiego rodzaju treści, których przekazanie może się odbyć w sposób wirtualny. Podkreślenia wymaga fakt, iż fizycznie nie dochodzi do podpisania jakiejkolwiek umowy między Spółką ani platformą, czy też między Spółką a danym freelancerem lub freelancerem a XYZ. Jedynie przy tworzeniu konta na platformie należy wyrazić zgodę na „warunki korzystania z platformy” (dalej: „warunki świadczenia usług platformy” lub „regulamin”; (…)). Dopiero po wyrażeniu przedmiotowej zgody, freelancerzy uzyskują możliwość ogłaszania się, a usługodawcy możliwość zlecania wykonania danych czynności. Niemniej, zgodnie z warunkami świadczenia usług przez platformę, za formalną umowę pomiędzy kupującym a sprzedającym należy traktować dokonanie/złożenie przez usługobiorcę zamówienia na platformie. Przy czym - co naturalne z biznesowego punktu widzenia platformy XYZ - dane osoby realizującej zamówienie (freelancera), jakie zamawiający (Spółka) na jej temat uzyskuje, ograniczają się jedynie do imienia i nazwiska (może to być równie dobrze pseudonim, jednak nie jest to kwestia możliwa do zweryfikowania) oraz kraju pochodzenia freelancerów. Zatem zupełnie formalnie wedle regulaminów Spółkę i freelancera łączy umowa, ale w praktyce Spółka nie jest w stanie zweryfikować poprawności danych osoby wykonującej zamówienie złożone na platformie XYZ. Z usług XYZ korzystać mogą jedynie zarejestrowani użytkownicy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty