Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.929.2022.1.ZK
1) Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym, opisana przez nią w stanie faktycznym, działalność w ramach opisanego Projektu stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia ją do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT? 2) Czy w sytuacji gdy Pracownicy poświęcają cały swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, Spółka może w całości zaliczyć wydatki na ich wynagrodzenia, w tym za czas usprawiedliwionej nieobecności, w koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT? 3) Czy w sytuacji gdy osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło poświęcają cały swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, Spółka może w całości zaliczyć wydatki na ich wynagrodzenia, w koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest w części prawidłowe, i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” bądź „Spółka”) będąca producentem oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT. Ponadto Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. 2021 poz. 706 ze zm.). Spółka od lipca 2022 r., w ramach funkcjonującego w jej strukturach Działu B+R, rozpoczęła realizację projektu (dalej: „Projekt”), którego celem jest przygotowanie prototypu nowego systemu X. Zgodnie z przyjętymi założeniami, system X będzie nowym produktem stanowiącym odpowiedź na pojawiające się zapotrzebowanie rynku na udostępnienie kanału elektronicznego w relacjach pomiędzy partnerami biznesowymi w wielu branżach. Ponadto będzie stanowił bazę do realizacji dedykowanych rozwiązań dla poszczególnych klientów. Przyjęto następujące kluczowe wymagania nowo projektowanego systemu X:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty