Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą tzw. dyrektywy "work life balance”
Sejm 8 lutego 2023 r. uchwalił dużą nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą tzw. dyrektywy „work life balance”. Przewiduje ona m.in. zmiany w rozwiązywaniu umów o pracę na czas określony, w obowiązkach informacyjnych wobec pracowników, a także uprawnieniach rodzicielskich. Wprowadza także tzw. urlop okolicznościowy oraz dodatkowe 2 dni zwolnienia od pracy „z powodu działania siły wyższej”.
Sejm na posiedzeniu 8 lutego 2023 r. przyjął ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i tzw. dyrektywę rodzicielską.
Najważniejsze rozwiązania projektowanej nowelizacji
W ustawie nowelizującej Kodeks pracy znalazły się m.in. następujące rozwiązania:
- Zmiana w zakresie umów o pracę na okres próbny
Nowelizacja przewiduje wprowadzenie wyjątku od 3-miesięcznego okresu umowy na okres próbny, polegającego na tym, iż strony będą mogły uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowa ta przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty