17.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.742.2022.2.IR

Zaliczenie wydatków jako koszty kwalifikowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego:

  • w zakresie uznania opisanych czynności jako stanowiących działalność badawczo-rozwojową – jest prawidłowe,
  • w  zakresie ustalenia czy wskazane przez Pana koszty na poszerzanie rynków zbytu można uznać jako koszty wymienione w art. 26gb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe,
  • w zakresie uznania za koszty kwalifikowane wydatków na:
  •  składki zdrowotne pracowników – jest nieprawidłowe
  • w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek uzupełnił Pan pismem z 12 stycznia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2018 r. poz. 646 ze zm., dalej: Prawo przedsiębiorców), polegającą w głównej mierze na produkcji haków holowniczych do samochodów. Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Ponadto nie prowadzi Pan działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Prowadzona przez Pana działalność produkcyjna oraz w części usługowa wymaga nieustannego dostosowywania się do dynamicznie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego. Każdy z wiodących producentów wprowadza każdego roku kilka nowych modeli produkowanych przez siebie aut, a jeszcze do tego produkowane są tzw. modele przejściowe. Każdy z produkowanych modeli ma swoje charakterystyczne wymiary i ściśle określone parametry, dyktują one warunki jakie muszą być spełnione przez Niego aby produkowane wyroby były bezpieczne i w całości precyzyjnie dostosowane do wymogów producenta auta. To wymaga od firmy ciągłego doskonalenia procesów wytwórczych, uczestniczenia w przenoszeniu wartości intelektualnych z obszaru wiedzy, nauki i innowacji do praktycznych wdrożeń oraz implementacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowych technologii oraz organizacji pracy, w tym poprzez automatyzację procesów produkcyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne