Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.688.2024.2.JK
Możliwość skorzystania z ulgi na zabytki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 października 2024 r. (wpływ 20 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości (mieszkania) w kamienicy będącej wpisanej do gminnej ewidencji zabytków (…). Aktualnie Zainteresowana prowadzi prace remontowe niniejszej nieruchomości (rozpoczęcie prac marzec 2024, planowane zakończenie grudzień 2024). Prace te są realizowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi wydanymi przez X Urząd Ochrony Zabytków oraz zostały zgłoszone do Urzędu Miasta. Wnioskodawczyni posiada dokumenty potwierdzające stanowiska ww. organów oraz dokumentuje wydatki na prace remontowe imiennymi fakturami VAT.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że pod pojęciem prace remontowe Wnioskodawczyni ma na myśli roboty budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Kamienica w której znajduje się mieszkanie jest zabytkiem nieruchomym o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jako, że mieszkanie jest nieodłączną częścią kamienicy, obie nieruchomości są zabytkiem. Zainteresowana jest jedyną właścicielką mieszkania, a tym samym współwłaścicielką kamienicy. Wnioskodawczyni nie posiada pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich, prac restauratorskich lub robót budowlanych, ponieważ zakres planowanych robót budowlanych nie wymagał takiego pozwolenia. Projekt został przedłożony do X Urzędu Ochrony Zabytków, który to wydał zalecenie że planowane prace są dopuszczalne z perspektywy konserwatorskiej oraz nie wymagają konserwatorskiego pozwolenia na budowę, ponieważ nie ingerują w części wspólne budynku, ani w elementy konstrukcyjne/bryłę budynku. Wnioskodawczyni dysponuje jedynie zaleceniami konserwatorskimi i nie będzie występować o zaświadczenie konserwatora potwierdzające wykonanie robót. Kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Wydatki jakie Zainteresowana ponosi na roboty budowlane są udokumentowane fakturami wystawionymi – na jej dane – przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Ww. wydatki:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty