Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.227.2022.1.AP
Rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów (koszty przeglądów).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”). Prowadzi księgi rachunkowe według regulacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej/Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
Spółka realizuje swoje funkcje jako właściciel i użytkownik (…). Na podstawie wydanej przez Prezesa (…), stosownie do wymogów art. 17d ust. 1 Ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie (…) Autoryzacji bezpieczeństwa (…), ważnej do dnia (…) 2026 r., Spółka świadczy usługi zarządzania infrastrukturą (…).
W ramach prowadzonej działalności Spółka wykorzystuje środki trwałe w postaci samojezdnych maszyn poruszających się po (…) oraz obiekty infrastruktury (…) posiadające status obiektów budowlanych.
W zakresie pomocniczych pojazdów (…) Spółka dysponuje drezynami, wózkami motorowymi oraz podbijarką torową. Zgodnie z art. 20 UoTK, minister właściwy do spraw transportu określa, w drodze rozporządzenia, ogólne warunki techniczne eksploatacji pojazdów (…), tak aby:
1)spełnione były warunki bezpieczeństwa ruchu (…);
2)mogłyby być one przemieszczane w składach tych samych (…);
3)ich przemieszczanie (…)było technicznie możliwe.
Dla posiadanego (…) Spółka jest zobowiązana do dokonywania regularnych, przeglądów (w tym przeglądów certyfikacyjnych), których przeprowadzenie jest niezbędne w celu zapobieżenia wystąpieniu usterek lub wynikających z instrukcji (…) (np. Dokumentacji Systemu Utrzymania – DSU). Zakres przeglądów w tym P-4 i P-5 jest ustalony dla każdego urządzenia indywidualnie w DSU. Na gruncie podatku dochodowego przeglądy te nie są uznawane za ulepszenia zwiększające wartość środków trwałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty