Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.567.2022.3.AM
Prawidłowość przechowywania dokumentów wyłącznie w systemie elektronicznym; prawo do odliczenia podatku naliczonego; prawo do zastosowania stawki 0% przy WDT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług (we wniosku część pytania 1 oraz pytania 2 i 4) jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z (…) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do przechowywania faktur dokumentujących zakup towarów i usług wyłącznie w formie elektronicznej i niszczenia ich papierowych oryginałów, co będzie dawało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z tych faktur, wpłynął (…). Wniosek został uzupełniony pismem z (…)., stanowiącym odpowiedź na wezwanie z (…), sygn. 0111-KDIB3-3.4012.567.2022.1.AM.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jesteście Państwo (dalej również „Spółka”) czynnym, zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą głównie w zakresie spedycji, transportu i logistyki, obsługi celnej, a także magazynowania towarów.
Państwa działalność gospodarcza obejmuje obsługę bardzo dużej ilości zleceń, organizowanych w formie numerowanych tzw. teczek spedycyjnych, posiadających postać elektroniczną. Do tego celu Spółka aktualnie wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie.
Zakres usług Spółki obejmuje również pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów realizowanych jako przedstawiciel podatkowy, na mocy art. 17 ust. 1b ustawy o podatku od towarów i usług. Nabywcami towarów transportowanych w ramach tych operacji logistycznych są podatnicy podatku od wartości dodanej, posiadający właściwe i ważne numery identyfikacyjne dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadane przez państwa członkowskie właściwe dla nabywców, zawierające dwuliterowe kody stosowane dla podatku od wartości dodanej, który nabywcy podali dostawcom towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty